נחל אביב ונחל דישון
חזור

 

נחל אביב אשר נשפך אל נחל דישון ולצדם שלל מערות, תופעות קרסטיות נפלאות ונופים מרהיבים נותנים לנו רגע של נוף גלילי וקסום שאותו כולנו אוהבים.

 

חבל ארץ: צפון הגליל העליון.

דרגת קושי: קל.

אורך המסלול: כ-4 ק"מ.

עונות: סתיו אביב וחורף.

מאפיינים: טיול פריחה, למיטיבי לכת, חלק משביל ישראל.

 

איך מגיעים: מכביש 89 כביש נהריה-צפת פונים בצומת חירם לכביש 899 בכביש המזרחי לכיוון ברעם ויראון. סמוך לבית הכנסת ברעם נפנה ימינה להמשך כביש 899 ולאחר כ- 6 ק"מ לאחר צומת ריחניה בה נמשיך ישר נראה בצד ימין של הכביש שלט המפנה לנחל דישון ולידו מגרש חניה בו נשאיר רכב מאסף או ניקח טרמפ בסוף המסלול. נמשיך עם הרכב כ-3 ק"מ עד לתחילתו של המסלול, נחנה את הרכב כך שלא יפריע לתנועה בצד הכביש.

 

על המסלול:

נתחיל בשביל כחול  אשר עובר באפיקו של נחל אביב אשר נשפך לנחל דישון לאחר כ-2 ק"מ מתחילת המסלול.

בגדותיו של הנחל ניתן להבחין בשלל צורות מרשימות החל מנטיפים וזקיפים וכלה בעמודי אבן זקופים, המערות הרבות שלצדי הנחל מהווים אזורי קינון לשלל משפחות ציפורים רבות.

בנחל, תלוי עונה בה נבחר לבקר, נוכל להבחין במגוון פרחים כגון נוריות כלניות פרגים, לוטם ציפורן נקוד ועוד.

כ- 700 מטרים לאחד תחילת המסלול, ניתן להבחין בשביל העולה מעלה בטיפוס תלול והרפתקני לשתי מערות האחת מערת קבורה ביזנטית והשניה מערת חניה אשר היוותה מערת מגורים בזמן הקדום, לא חובה לעלות ולטייל בהן.

נמשיך בשביל הכחול אל עבר מערות אביב,  מערכת של מערות במרכז הצוק. בה קיימותבורות מים מטויחים החצובים בסלע וכן מרזבים אשר מובילים את מי הגשמים לבורות אלו.

מהמערות נוכל לצפות בנוף מרהיב של נחל אביב נחל דישון והחל הצפוני של הגליל העליון.

מהמערות נרד בשביל המוביל אל אפיק הנחל ובמהלך הירידה נראה גת אשר שימשה לדריכת ענבים ונחצבה בסלע.

כ-1 ק"מ לאחר המערות נגיע לחיבור של נחל אביב עם נחל דישון ובה נראה תחנת שאיבה.

נמשיך ימינה עם השביל במעל נחל דישון, נחצה לעבר הצד השמאלי של הנחל בו ממשיך המסלול ובחודשי החורף בהם זורמים מים בנחל דישון נוכל גם לראות מגוון מצמחיית הגליל.

לאחר כ-2 ק"מ נוספים של הליכה נגיע למגרש החניה בוש השארנו את הרכב הראשון.